11 Temmuz 2013 Perşembe

Tam Amca, Yarı Peder Kaç Eder?


Abimin kızı,yeğen Esra benden yedi yaş küçük... Babasının kardeşi, kendisinin doğuştan amcası oluyorum, aynı zamanda amcaya baba yarısı dedikleri için  yarı baba durumum da söz konusu.
Yeğen Esra’nın bir amcası daha olsa birleşip tam bir baba oluşturulabilir. Fakat tek amca benim ve bu yarı baba unvanı sadece bana ait. Yani yüzde ellinin, yüzde yüzünü ben işgal etmekteyim. Fakat bu işgal benim yüzsüzlüğümden kaynaklanmıyor. Amcayı baba yarısı diye unvanlandıranlar, işin bu kısmını hiç düşünmemişler. Sonra ben babanın hangi yarısından ibaretim o da belli değil. Yukarıdan aşağımı, ortadan ikiye bölünmek suretiyle mi bilinmiyor. Diğer taraftan, oğlum da amcaoğlu olarak babanın yüzde yirmi beşi yapar. Benim iki oğlum olduğuna göre, ikisinin toplamı yüzde elli ediyor. Diğer yüzde elli zaten benim. Üçümüz birleşince, tam bir baba olabiliyoruz. 

Hadi bakalım!

Benim yarımı, çocuklarımın yüzde yirmi beşini alırsanız hepimiz ölürüz: Ki oralara girersek bu konu iyice boka sarar. 

Yeğen Esra’nın dayıları gelip bize "ne oluyor lan burada" diye dayılanabilir. Adı üstünde, dayı!

Ben bunları tam çözemeden Yeğen Esra aşık olur, hop evlenir. Hesaplar iyice karışır! Yeğen Esra, bekarken çözemediğim  havuz problemine balıklama atlarken havuzun klorlu suyunda  boğulmak üzereyim. Denize düşen yılana sarılıyor, havuzda kime sarınacak söylememiş atalar... Atalar varken yokmuş ki böylesi havuzlar.

Yeğen Esra, kendisinden yedi yaş büyük, benle aynı yaşdaş Başbuğ ile evlenir. Bu durumda ben deniz, yeğen Esra'nın yarı babası olduğuma göre yeğen Esra'nın kocasının da yarı kayın pederi olmaktayım ve fakat damatla yaştaşız.

Olsun! Bu benim suçum değil ki, Abim o kadar erken evlenmeseydi, hadi evlendi askere gitmeden temel atmasaydı, hadi attı, yengem dokuz ay on gün de pırt diye doğurmasaydı bizim yeğen Esra ile aramızda ki yaş farkı yediden çok olacaktı. Esra kendinden yedi yaş büyük birini bulup benimle yaşdaş biriyle evlenmesi benim yarı kayın peder durumumu etkilemez. Onun benim yarı damadım olması pek tabi bana kayın peder demesini gerektirmiyor. Ama yarı babalık durumundan kayın peder yerine, “peder” demesi, benim de ona damat yerine “dam” demem gibi bir saçmalık durumları oluşuyor kafamda. Bu durumda “dam” ın bir buçuk babası oluyor. 
Birde kendi öz babası var...Oldu mu sana iki buçuk baba. Evlenirken hiç hesap edilmeyen babalara gelinmiş durumlar söz konusu ve bu karışık durumu benden başka takan yok aile eşrafında.

Yeğen Esra, çok yakışıklı, çok sevimli, bol maşallahlı bir erkek çocuk doğuruyor, Adı Demir Kaan oluyor ve benim hesaplar iyice karışıyor. Kıçı kırık havuz oluyor bana olimpik havuz.

Yeğen Esra’nın yarı babası, Dam’ın yarı babası, ama tam pederi ben, bu bol maşallahlı yakışıklının da yarı dedesi olduğumu keşfediyorum. Abim tam kayınpeder olduğu gibi, burada da tam dede oluyor. Yeğen Esra anne oluyor, “dam” baba oluyor. Onların hesap hiç çetrefilli değil. Bütün karışıklığı ben yaşıyorum. Yarı dede olarak bana “de” dese, ben yarı toruna “tor” desem, “halamın bıyıkları olsa amca desem” o benim yarı babam olsa, bu yazı hiç bitemese!

Abim, dede torun olarak gezerken biz “De” “Tor” bir birliktelik oluşuyoruz Demir Kaan’la. Bu durumda da abime ilk dede dediğinde abimin unvanı bir, benim unvanım iki kez ünlenmiş olacak.

TAM AMCA, YARIM PEDER, KAÇ EDER?
                                                                                                             
Bu çıkan hesaba göre:

Yeğen Esra, hem yeğen,hem anne, hem çocuk ve eş oluyor
Başbuğ, hem koca, hem damat, hem Baba ve dam oluyor
Abim, hem kayınpeder, hem dede ve abi oluyor
Ben deniz: Hem amca, hem kardeş, hem peder,hem de “De” oluyorum.

Fakat damat Başbuğ, yaşdaş bir pedere sahip olduğunun farkında değil.
Atalarımıza inat bana adımla sesleniyor, bende ona “Dam” yerine ismiyle sesleniyorum, geçinip gidiyoruz.

İyi insan Başbuğ! Ailecek severiz kendisini, tek kusuru ezeli rakip takım taraftarı.

Hesap biter, çikolata bitter, yatak usuldan beni ister! Bu yazı da burada biter.


Temmuz 2013